We wtorek 21.lipca przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że udało się wypracować porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu UE i tzw. Funduszu Odbudowy. Tym samym zakończył się, jeden z najdłużej trwających w historii, unijny szczyt.

W wyniku porozumienia budżet Funduszu Odbudowy, który przeznaczony jest na walkę ze skutkami kryzysu wywołanymi przez pandemię COVID-19, będzie wynosił 750 mld euro, z czego 390 mld euro wypłacone zostanie w grantach, a 360 mld euro będą stanowiły pożyczki. Natomiast wartość długoletniego budżetu UE tzw. wieloletnie ramy finansowe, ma wynieść 1.074 bln euro.

– Epokowym wydarzeniem jest odniesienie finansowania w Unii od przestrzegania praworządności. Rząd polski stanął przed decyzją albo całkowicie wypadnie z gry, albo się zgodzić na mechanizm. Może to oznacza, że rząd polski ma zamiar przywrócić zasady praworządności w Polsce? – pyta z przekąsem europoseł Koalicji Europejskiej Jan Olbrycht i dodaje: – Morawiecki zorientował się, że zostaną jako rząd PiS zupełnie zmarginalizowani. Rząd Polski musiał się zgodzić na wszystkie ustalenia, by mieć nadzieję na otrzymanie pieniędzy, których ostatecznych kwot jeszcze nie znamy.” – komentuje Jan Olbrycht w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego”

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Jana Olbrychta na stronie Dziennika Zachodniego: Europoseł PO Jan Olbrycht: Budżet i pomoc w związku z pandemią jest powiązana z praworządnością. Pierwszy raz w historii UE