We wtorek (16.03.2021) w godzinach 16:45-18:45 Komisja Rozwoju Regionalnego (REGI) w Parlamencie Europejskim organizuje wysłuchanie poświęcone metodom walki ze skutkami pandemii COVID-19. Jest to już drugie wysłuchanie poświęcone wykorzystaniu środków inicjatywy inwestycyjnej „plus” w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) inicjatywy inwestycyjnej „plus” w odpowiedzi na koronawirusa (CRII+) wdrażania CRII i CRII + w regionach UE.

Podczas wysłuchania swoimi doświadczeniami w walce z pandemią za pomocą specjalnych środków polityki spójności podzielą się przedstawiciele wybranych regionów UE. Tym razem swoje uwagi zaprezentują Prezydent Regionu Prowansji, Alp i Lazurowego Wybrzeża oraz prezydent ARF, Renaud Muselier , prezydent Walonii –  Elio Di Rupo oraz, co najważniejsze, przewodniczący województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak. Po każdej z tych prezentacji nastąpi wymiana z posłami do PE.

Przypominamy, że pierwsze wysłuchanie odbyło się w środę 24 lutego 2021 r. Z tej okazji prezentacje wygłosili reprezentanci Niemiec, Holadii oraz Hiszpani – przewodniczący Bundesratu i prezydent kraju związkowego Saksonia-Anhalt Reiner Hasekiff, prezydent Balearów Francina Armengol oraz minister Regionu Flevoland Michiel Rijsebram.

Warto również przypomnieć, że obie inicjatywy inwestycyjne w odpowiedzi na koronawirusa, CRII i CRII +, zostały zaproponowane przez Komisję Europejską na początku 2020 r., tak aby zapewnić państwom członkowskim UE natychmiastowy dostęp do finansowania UE w celu zajęcia się pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami.

CRII przekierowało niewydane pieniądze z budżetu UE na finansowanie działań związanych z kryzysem, takich jak inwestycje w sektorze zdrowia oraz wsparcie dla MŚP i rynku pracy, podczas gdy CRII + wprowadził nadzwyczajną elastyczność w korzystaniu z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Obydwa wnioski zostały przyjęte przez Parlament w bezprecedensowym tempie w trybie pilnym.

Na dzień 16 grudnia 25 krajów UE i Wielka Brytania zwróciły się o wprowadzanie 239 zmian do swoich istniejących programów polityki spójności, co pozwoliło im na korzystanie z elastyczności oferowanej przez CRII i CRII +.

WAŻNE: Wysłuchanie można śledzić na żywo na oficjalnej stronie Komisji REGI: LINK