W dniach 11 – 12 X 2019, już po raz dziewiętnasty, odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Jak każdej jesieni przedstawiciele świata akademickiego, duchowni oraz politycy i eksperci spotkali się w Krakowie, aby pochylić się nad wyzwaniami, z którymi mierzy się Europa. Należy podkreślić, iż wystąpienia prelegentów nie były jednak ogólnymi refleksjami skupionymi na sytuacji na Starym Kontynencie. Zaproszeni mówcy mieli za zadanie skupić się na bardzo konkretnych zagadnieniach: wspólnota UE po Brexicie, wolność religijna, populizm w Europie a relacje między elitami i obywatelami, wspólny model gospodarczy dla Unii oraz sytuacja w Europie trzy dekady po jesieni ludów. To, co wyróżnia konferencję krakowską to wyjątkowe grono zaproszonych gości. Tegoroczna edycji mogła się więc pochwalić m.in obecnością arcybiskupa Grzegorza Rysia, kardynała Kazimierza Nycza oraz honorowego przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego kardynała dr Stanisława Dziwisza. Natomiast wśród zagranicznych gości ze środowiska duchownych warto wyróżnić ks. dr Manuela Barrioso Prieto, sekretarza Generalnego COMECE oraz biskupa Williama Kenneya, biskup pomocniczego Archidiecezji Birmingham, a zarazem przedstawiciela Konferencji Episkopatów Anglii i Walii w COMECE. Świat polityki reprezentowali m.in europoseł Andrzej Halicki, przewodniczący Polskiej Delegacji PO-PSL do Parlamentu Europejskiego, Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, odpowiedzialny za dialog religijny, Bronisław Komorowski, były prezydent Polski, profesor Jacek Majchrowski – prezydent Miasta Krakowa oraz Alojz Peterle, były premier Słowenii, Jan Tombiński, przewodniczący delegacji UE przy Stolicy Apostolskiej i FAO, Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw oraz wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness. Wsród prelegentów znalazły się też takie osobistości jak: doktor Lars Hänsel, dyrektor Departamentu Europy i Ameryki Pn. z Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie, Jacques Santer z Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu, Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, profesor Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Lista uczestników i przemawiających, którzy odwiedzili Kraków z powodu Konferencji „Rola Kościoła”… jest oczywiście o wiele dłuższa i niezwykle interesująca, koniecznym jest zatem zpaoznanie się z programem wydarzenia korzystając z ODNOŚNIKA.
XIX edycja konferencji to pierwsza, w której nie uczestniczył czynnie św.p biskup Tadeusz Pieronek. Jego postać, tak znacząca dla organizacji konferencji, była wielokrotnie przywoływana przez przedstawicieli duchownych i świeckich środowisk, którzy podkreślali, że dzięki jego zaangażowaniu ta niezwykła inicjatywa, jaką jest coroczna Konferencja, każdorazowo przerasta oczekiwania wszystkich.
Warto wspomnieć, że ta odsłona konferencji należała do wyjątkowych z jeszcze jednego powodu. W sobotę po obradach w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowy, w Krakowie, po raz pierwszy została wręczona Nagroda Pieronka „In veritate”, przyznawana przez Fundację im. Bp. Tadeusza Pieronka za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Jako pierwsza w historii nagrodę otrzymała prof. dr hab. Hanna Suchocka, była premier RP oraz ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej (2001 – 2013), mianowana przez papieża Franciszka w 2014 r. członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Na uwagę zasługuje także imponujący komitet organizacyjny Konferencji, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce i Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu oraz Wydawnictwo „Wokół Nas” w Gliwicach. We współpracę podczas przygotowań wydarzenie zaangażowana jest także Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim oraz Klub Polski w Grupie Europejskiej Partii Ludowej w PE.