Zakończono obrady Grupy EPL w Katowicach

Zakończono obrady Grupy EPL w Katowicach

Przywódcy Grupy Europejskiej Partii Ludowej zakończyli w piątek obrady nad strategicznymi wytycznymi w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego w jego wymiarze zewnętrznym oraz polityce obrony. W dokumentach europosłowie odwołują się do potrzeby większej solidarności w zewnętrznej polityce energetycznej i wskazują w tym kontekście na przykład na rolę, jaką mogłyby odgrywać wspólne zakupy gazu, prowadzone początkowo w ramach współpracy i koordynacji na poziomie regionalnym.

Ponadto, wspierają utworzenie mechanizmu zachęcających do zwiększania wydatków na obronność i apelują o wzmocnienie tzw. klauzuli solidarności, znajdującej się w traktatach europejskich, która docelowo powinna stać się unijnym odpowiednikiem zapisów o pomocy sojuszniczej w ramach NATO.

Oba strategiczne dokumenty przedstawione zostaną do akceptacji wszystkim posłom Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

„Kończące się dziś spotkanie uważam za bardzo udane. Odbyliśmy ważną i dobrą merytorycznie debatę na dwa bardzo ważne dla Polski i całej Europy tematy. Pokazaliśmy ponadto kolegom region, który się zmienia i z sukcesem wydaje pieniądze europejskie – dlatego wczoraj zwiedziliśmy NOSPR i Muzeum Śląskie. Warto było zabiegać o to, by najważniejsi politycy naszej grupy politycznej przyjechali właśnie na Śląsk. Potwierdzeniem słuszności tego wyboru był też skład delegacji – zarówno jeżeli chodzi o jej liczebność jak i polityczną wagę jej uczestników.” – komentował po spotkaniu Jan Olbrycht, przewodniczący delegacji PO-PSL w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Spotkanie przywódców Grupy Europejskiej Partii Ludowej odbyło się na zaproszenie Polskiej Delegacji w Grupie EPL której przewodniczy poseł Jan Olbrycht. Specjalnym gościem organizowanego w Katowicach posiedzenia była premier Ewa Kopacz. W spotkaniu udział wzięli także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechocińskim, minister sprawiedliwości Borys Budka, sekretarz stanu ds europejskich Rafał Trzaskowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Robert Kupiecki, specjalny doradca ds Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Michel Barnier, eksperci w dziedzinie polityki energetycznej oraz ponad 50 eurodeputowanych z 17 państw członkowskich.

<< Wstecz