Spotkanie z Ambasadorem Libanu przy UE

Spotkanie z Ambasadorem Libanu przy UE

W dniu 12 kwietnia 2016 r. w Strasburgu odbyło się spotkanie europosłów w ramach grupy roboczej EPP do spraw dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego z libańskim Ambasadorem przy UE Ramim Mortadą. Przewodniczącym grupy jest Jan Olbrycht.

Posłowie dyskutowali na temat aktualnej sytuacji w Europie i działań zmierzających do rozwiązania kryzysu migracyjnego. Grupa EPP wezwała kraje członkowskie do solidarnego wsparcia Libanu – ważnego partnera na Bliskim Wschodzie.

W swoim wystąpieniu Ambasador Mortada podkreślił, iż sytuacja syryjskich uchodźców w Libanie jest ogromnym problemem, ponieważ liczba uchodźców przebywających w kraju to w tej chwili aż 2 miliony osób. Apelował, by do pomocy humanitarnej ze strony Unii Europejskiej dołączona była również pomoc finansowa wspierająca gospodarkę i infrastrukturę kraju. Podkreślił, że integracja uchodźców prowadzi częściowo do destabilizacji harmonii wśród libańskiego społeczeństwa, i ma drastyczny wpływ na dialog międzywyznaniowy, tak charakterystyczny dla tego kraju.

Grupa EPP zadeklarowała pomoc poprzez całościowe podejście w stosunku do krajów dotkniętych nową silna falą migracji, oznaczające z jednej strony rozwiązywanie konfliktów, a z drugiej wsparcie zaangażowanych krajów.

„Wraz z wsparciem otrzymanym indywidualnie ze strony państw członkowskich, Unia Europejska jest w tym momencie największym dawcom pomocy na świecie, jednakże bez całościowego, holistycznego podejścia, źródła wielu problemów nie są i nie będą rozwiązane.” – konkludował podczas spotkania Jan Olbrycht.

<< Wstecz