Społeczność chrześcijańska i jej dziedzictwo jest częścia Bliskiego Wschodu.

Społeczność chrześcijańska i jej dziedzictwo jest częścia Bliskiego Wschodu.

W dniu dzisiejszym w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja na temat konsekwencji konfliktów na Bliskim Wschodzie na życie i przyszłość chrześcijan, której współorganizatorem był Jan Olbrycht zajmujący się dialogiem międzywyznaniowym z ramienia Grupy EPL.

Gościem specjalnym spotkania był Kardynał Bechara Boutros Rahli – Maronicki Patriarcha Antiochii, głowa kościoła maronickiego, który rozpoczął debatę na temat sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wyraził on swoje obawy, że w wyniku prześladowań Państwa Islamskiego społeczność chrześcijańska jak również całe jej dziedzictwo i dobytek mogłoby zupełnie zaniknąć w tej części świata. Podkreślił, że zbrodnie przeciwko ludności chrześcijańskiej nie są jedynie kwestią fizyczną, ale także kulturową, ekonomiczną i społeczną.

W dalszej części dyskusji zwrócono także uwagę na trwający kryzys migracyjny, który może być tylko zapowiedzią fali migracji, która dopiero nadejdzie w związku z prześladowaniami.

„Konsekwencje prześladowania chrześcijan nie odnoszą się tylko do terenu Bliskiego Wschodu, ale dotykają chrześcijan na całym świecie. Cierpią obie strony, i chrześcijanie i muzułmanie. W Libanie potrafią oni żyć razem na jednym terenie i to powinien być przykład dla Europy. Pamiętajmy jednak, że w obecnej sytuacji nawet ten libański model jest zagrożony” – podsumował konferencję Jan Olbrycht.

 

<< Wstecz