Prześladowianie Chrześcijan na świecie

Prześladowianie Chrześcijan na świecie

Jako współprzewodniczący grupy roboczej EPL dotyczącej dialogu międzyreligijnego, Jan Olbrycht dyskutował dziś z przedstawicielami organizacji pozarządowej Open Doors, działającej na rzecz zwalczania prześladowań na tle religijnym. Przedstawili oni szokujące statystyki, jakie opublikowano w Światowym Indeksie Prześladowań 2017 (2017 World Watch List).

215 milionów Chrześcijan na świecie jest dyskryminowanych na tle religijnym, a 948 poniosło śmierć przez swoją wiarę w 2016r. – to główna wiadomość przekazana przedstawicielom Grupy Europejskiej Partii Ludowej na spotkaniu z Michelem Vartonem, przewodniczącym organizacji Open Doors w Strasburgu. Dla posła Jana Olbrychta te najnowsze statystyki są szokujące, potępił on wszelkie akty przemocy i jakiejkolwiek formy prześladowań ludzi z uwagi na ich wyznanie.

„Prześladowania Chrześcijan na tle religijnym występują w wielu miejscach na świecie, mogą przybierać postać przemocy fizycznej, ale nie tylko. Często jest to presja społeczeństwa, gdzie chrześcijaństwo jest zwalczane przez prawo, kulturę, lub gdy osoby, które dopiero co stały się Chrześcijanami, są zmuszane do wyrzeknięcia się wiary” – powiedział poseł Olbrycht w Strasburgu.

Jak opublikowano w Światowym Indeksie Prześladowań 2017, pomimo rzadziej występujących incydentów z udziałem przemocy, utrzymuje się wzrostowa tendencja prześladowań Chrześcijan. Dziesięć krajów, w których występują one najczęściej, to: Korea Północna, Somalia, Afganistan, Pakistan, Sudan, Syria, Irak, Iran, Jemen i Erytrea. Najzacieklej zwalczani są Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, gdzie ich liczba spadła z 20% mieszkańców regionu do 5% w wyniku poniżania, szykanowania, często emigracji pod naporem prześladowań. 1188 kościołów chrześcijańskich zostało zniszczonych lub zaatakowanych w poprzednim roku, w tym 97 w samej Europie.

<< Wstecz