Polskie projekty wśród najlepszych w Europie

Polskie projekty wśród najlepszych w Europie

„Droga do Polski Przedsiębiorczej” oraz „Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym” i „Rozwój proekologicznego transportu publicznego w Gdyni” to trójka polskich finalistów prestiżowego konkursu RegioStars Awards 2014.

RegioStars jest konkursem organizowanym przez Komisję Europejską, którego eksperckie jury wyróżnia innowacyjne, ciekawe i skuteczne inicjatywy bazujące na funduszach europejskich. W tegorocznej edycji wyłoniono spośród wszystkich beneficjentów polityki spójności 19 finalistów w 4 kategoriach. Polskie programy zaklasyfikowano do kategorii „Smart growth” (dla projektów pro-przedsiębiorczych) oraz „CityStar” (nagradzający najlepsze inwestycje w transport publiczny).

Łączna wartość inwestycji w ramach Drogi do Polski Przedsiębiorczej wynosi prawie 16 milionów euro, z czego niespełna jedenaście i pół miliona pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). „Powstanie dogodnych warunków do kształtowania się i szybszego rozwoju przedsiębiorczości w Polsce dzięki wsparciu dla 6 000 młodych firm” – podkreśla efekty projektu jego kierownik, Łukasz Skiba. Według szacunków, program wygenerował przychody rzędu 35,5 miliona euro, wpływając pozytywnie na życie około dwóch milionów ludzi.

Kielce i Trójmiasto natomiast postawiły na poprawę usług komunikacji publicznej. Kielczanie między innymi kupili 40 nowych autobusów polskiej marki, rozbudowali system dróg w zachodniej części miasta, utworzyli sieć zatok i pętli usprawniających komunikację na obszarze miasta oraz uruchomili system elektronicznej informacji dla pasażerów wraz z tablicami na przystankach. Mieszkańcy Gdyni z kolei, dzięki inwestycjom z EFRR oszczędzają czas i pieniądze – na ulicach miasta pojawiło się 28 nowych, niskopodłogowych trolejbusów. Zmodernizowano także sieć trakcyjną, a dzięki szacowanemu na pół miliona osób wzrostowi zainteresowania komunikacją publiczną i spadkowi emisji CO2, oddycha się w Trójmieście przyjemniej.

Finałowa gala wręczenia nagród już niebawem – 31 marca w Brukseli. Więcej informacji – RegioStars Awards 2014.

<< Wstecz