Polska Obywatelska 2.0 – Konwencja Programowa PO we Wrocławiu

Polska Obywatelska 2.0 – Konwencja Programowa PO we Wrocławiu

Samorządność, praworządność i europejskość – to trzy filary, na których ma opierać się program Polska Obywatelska 2.0. W sobotę Wrocław gościł piątą konwencję programową Platformy Obywatelskiej.

Poseł Jan Olbrycht uczestniczył w panelu „Polska europejska”, podczas którego wraz z Jackiem Saryusz-Wolskim, Dariuszem Rosatim i Rafałem Trzaskowskim debatował o roli Polski w Unii Europejskiej w obliczu zmian, jakie czekają Wspólnotę w najbliższych latach.

Podczas dyskusji Jan Olbrycht zwrócił uwagę na negatywne skutki Brexitu dla budżetu UE oraz realną groźbę zmniejszenia funduszy europejskich jakie trafią do Polski w przyszłości.

Mniej pieniędzy w budżecie Unii to mniej pieniędzy na wspólne działania, a to oznacza mniej pieniędzy dla Polski.

Integracja europejska oznacza wspólną realizację określonych zadań i wspólne ich finansowanie. Nie da się, jak chcieliby niektórzy politycy w Polsce, mieć mniejszej, słabszej Unii i dostawać z niej więcej pieniędzy, podkreślił Olbrycht. Przestrzegł również przed pojawiającymi się w naszym kraju wśród niektórych ekonomistów głosami lekceważącymi znaczenie funduszy europejskich dla polskiej gospodarki. Jego zdaniem mówienie, że bez pieniędzy europejskich poradzilibyśmy sobie tak samo dobrze jest nieodpowiedzialne.

Regionalne konwencje, z udziałem m.in. polityków i ekspertów, są głównym elementem tworzenia nowego programu Platformy Obywatelskiej, który w całości zaprezentowany zostanie na kongresie programowym we wrześniu.

<< Wstecz