Konferencja samorządowa „Europa Regionów”

Konferencja samorządowa „Europa Regionów”

20 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się zorganizowana przez Platformę Obywatelską konferencja samorządowa „Europa Regionów” z udziałem parlamentarzystów i samorządowców z całego kraju.

W swoim wystąpieniu poseł Jan Olbrycht mówił o zadaniach władz lokalnych i regionalnych krajów UE w realizacji Strategii Europa 2020 oraz o roli samorządu w Europie. Na wstępie przypomniał, że jeszcze przed naszym wejściem do Unii Europejskiej polscy samorządowcy brali aktywny udział w dyskusji nad powołaniem Komitetu Regionów, a także kształtem funduszy europejskich po roku 2004.

Odnosząc się do pojawiających się ostatnio pomysłów ograniczenia kompetencji samorządów Jan Olbrycht przypomniał, że są one integralną częścią naszego ustroju i elementem podzielonej władzy publicznej, której nie można dowolnie zawłaszczyć i scentralizować.

Zdaniem Olbrychta najlepszym sposobem wdrażania Strategii Europa 2020 w warunkach polskich jest działanie poprzez samorządy, które udowodniły swoją skuteczność przy realizowaniu projektów unijnych.

Głos w dyskusji zabrali między innymi: przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna, była premier, Ewa Kopacz, eurodeputowany Jerzy Buzek oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uczestnicy konferencji przyjęli uchwałę „Nie ma wolności bez samorządności” podkreślającą znaczenie samorządu w Polsce oraz sprzeciwiającą się wszelkim próbom centralizacji i ograniczenia roli lokalnych władz.

 

<< Wstecz