Jean Claude Juncker oficjalnym kandydatem chadeków na przewodniczącego KE

Jean Claude Juncker oficjalnym kandydatem chadeków na przewodniczącego KE

Trwający dwa dni Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie przedstawił oczekiwaną przez media kandydaturę przedstawiciela tej partii na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jean Claude Juncker stanie w  szranki z Martinem Schulzem – obecnym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i nominowanym przez europejskich socjalistów do teki przewodniczącego KE.

Jean Claude Juncker pokonał w głosowaniu francuza Michel’a Barnier, obecnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług. Juncker jest liderem Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej i byłym premierem Luksemburga przez ponad 18 lat.

Jan Olbrycht, wice przewodniczący frakcji EPL w Parlamencie Europejskim, również wziął udział w wydarzeniach w Dublinie, które rozpoczęły okres przygotowań do majowych wyborów na płaszczyźnie europejskiej. Na kongresie poza eurodeputowanymi z frakcji, pojawili się także premierzy wielu europejskich rządów – w tym Donald Tusk i Angela Merkel. Nie zbrakło również gości i przyjaciół z krajów spoza Unii. Duże wrażenie zrobiły wystąpienia Julii Tymoszenko i Witalija Kliczko. Podczas kongresu głosowana była także kandydatura Josepha Daula na stanowisko przewodniczącego partii. Daul pełnił jego obowiązki od zeszłego roku po śmierci Wilfrieda Martensa i zgodnie z decyzją plenum będzie robił to nadal.

Równolegle z Kongresem  odbywało się w Dublinie wspólne seminarium partii i frakcji EPL, na którym dyskutowane były konkretne, możliwe do wdrożenia narzędzia dla zwiększenia zatrudnienia, poprawy środowiska dla biznesu oraz, w konsekwencji, poprawy sytuacji ekonomicznej Europy i zwiększenia wzrostu gospodarczego. Łącznie w Dublinie spotkało się prawie 3.000 polityków, gości i dziennikarzy.

Zainteresowanych tymi wydarzeniami zachęcamy do obejrzenia oficjalnej galerii Europejskiej Partii Ludowej, w której udostępnione są materiały prasowe i zdjęcia.

<< Wstecz