Debatą o przyszłości samorządności w Polsce zainaugurował swoją działalność Klub Obywatelski w Gliwicach

Debatą o przyszłości samorządności w Polsce zainaugurował swoją działalność Klub Obywatelski w Gliwicach

Jan Olbrycht wziął udział w debacie poświęconej przyszłości samorządności w Polsce, która zainaugurowała działalność Klubu Obywatelskiego w Gliwicach. Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślili konieczność obrony polskiej samorządności i obywatelskości przed zakusami władzy centralnej.

Ścieżka ponownej centralizacji jest z perspektywy obywateli niebezpieczna. – Uderzy to bezpośrednio w funkcjonowanie samorządów jako reprezentantów społeczności lokalnych – zauważył poseł Jan Olbrycht, były marszałek województwa śląskiego. Powinno być na odwrót, do samorządu powinno trafiać najwięcej władzy, bo to samorząd terytorialny najlepiej zna realne potrzeby mieszkańców.

– Władza ustawodawcza i wykonawcza jest wyjątkowo nieufna wobec „niepisowskiej” władzy samorządowej i już próbuje ograniczać jej niezależność – zwracał z kolei uwagę prof. Czesław Martysz.

W spotkaniu wzięli udział również europoseł prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz samorządowcy śląskich miast.

Zobacz zapis całej sobotniej debaty.

<< Wstecz