Wrzesień 2019: Sesja Plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu

Wrzesień 2019: Sesja Plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu

Od 16 do 19 września odbędzie się druga sesja plenarna Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Podczas tych czterech dni eurodeputowani wezmą udział w debatach i spotkaniach grup politycznych, oraz zagłosują za przyjęciem lub odrzuceniem nowego prawa unijnego.

W tym miesiącu szczególnie ważne będą obrady dotyczące zmiany klimatu oraz Brexit’u: 17 września Parlament wypracuje wspólne stanowisko Unii w sprawie Szczytu Klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a dzień później odbędzie się kluczowa debata na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Oprócz tego, podczas sesji posłowie zajmą się kwestiami praworządności i prawami człowieka w Turcji, Mjanmie (Birmie) oraz Iranie. Pierwszego dnia obrad Federica Mogherini, Wice-Przewodnicząca Komisji Europejskiej/Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, zda relację o sytuacji w Hong Kongu.

W środę (18 września) Parlament zagłosuje nad poprawkami do budżetu UE, z których najważniejsze to propozycja przekazania środków z Europejskiego Funduszu Solidarnościowego dla Rumunii, Włoch i Austrii; oraz podtrzymanie programów Horyzont 2020 i Erasmus+. Dla Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, ważna będzie debata o wsparciu prewencji chorób nowotworowych w regionie.

Europarlamentarzyści zdecydują również o nominacji Christine Lagarde, kandydatki na Prezydenta Europejskiego Banku Centralnego (17 września). Tego samego dnia wybiorą Wice-Przewodniczącego Rady Nadzorczej tej samej instytucji.

Sesję plenarną będzie można oglądać w czasie rzeczywistym na stronie Parlamentu Europejskiego, podstronie POSIEDZENIA PLENARNE, zakładce SESJA PLENARNA NA ŻĄDANIE. Zachęcamy do śledzenia obrad!

<< Wstecz