Ślązacy zwiedzają Europarlament!

Ślązacy zwiedzają Europarlament!

We wtorek 5 marca, Poseł Jan Olbrycht miał przyjemność gościć w Parlamencie Europejskim 55 osobową grupę zwiedzających ze Śląska, która przyjechała do Brukseli na jego zaproszenie.. Grono zwiedzających tworzyli m.in laureaci różnorakich konkursów, reprezentanci uniwersytetów trzeciego wieku  oraz liczna grupa młodzieży ze śląskich szkół. Pięknymi strojami regionalnymi, które rozświetliły kolorami korytarze Europarlametu, wyróżniali się laureaci konkursu „Po naszymu, czyli po Śląsku”.

Zwiedzanie Parlamentu Europejskiego grupa rozpoczęła we wtorek rano, a pierwszym punktem wizyty było spotkanie z europosłem Janem Olbrychtem. W trakcie spotkania, Jan Olbrycht wygłosił wykład, podczas którego poruszył tematy dotyczące budżetu UE, pozyskiwania środków, przyszłości Zjednoczonej Europy, ale również Brexitu i jego konsekwencjom dla Wielkiej Brytanii ale również dla Unii Europejskiej. Europoseł chętnie odpowiadał na pytania, co zostało bardzo dobrze wykorzystane przez grupę, która to chciała poznać opinie posła w takich tematach jak strefa Euro czy pozycja Polski w UE. Padały również pytania o „tajniki” z życia eurodeputowanego, ale i o to co dzieję się na korytarzach Parlamentu Europejskiego, a co rzadko przebija się do głównych serwisów informacyjnych.

Po wykładzie grupa udała się na zwiedzanie budynku Parlamentu Europejskiego, która to obejmowała wszystkie najważniejsze punkty, takie jak: sala plenarna, strefa mediów, w tym studio telewizji parlamentarnej, ale również biuro europosła. Czujne oko niektórych osób mogło dojrzeć na korytarzach Parlamentu europejskiego innych eurodeputowanych, nie tylko tych reprezentujących Polskę. Na koniec wycieczki po Europarlamencie grupa wzięła udział wykładzie na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta Ślązaków w Parlamentarium, gdzie mogli podziwiać multimedialną wystawę poświęconą historii Europarlamentu. Wtorek zakończył się kolacją w towarzystwie posła Jana Olbrychta, podczas której uczestnicy wizyty mieli okazję do przeprowadzenia krótkiej rozmowy i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

W środę zwiedzający ze Śląska odwiedzili Dom Historii Europy. Podczas niemalże trzygodzinnej wizyty mogli podziwiać losy Starego Kontynentu przedstawione za pomocą interaktywnych wystaw i eksponatów. Popołudnie natomiast zadedykowane było zwiedzaniu stolicy Belgii, a więc na spacer ulicami zabytkowej starówki, kosztowanie słynnej belgijskiej czekolady, czy też sławetnych belgijskich frytek.

<< Wstecz