Rozpoczyna się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Rozpoczyna się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Dzisiaj po południu nastąpi wznowienie kolejnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.  Podczas poniedziałkowej popołudniowej debaty eurodeputowani będą dyskutować o europejskich ramach kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie oraz na temat oceny zewnętrznych aspektów wyników i zarządzania w zakresie ceł, jako narzędzia służącego ułatwieniu handlu i zwalczaniu nielegalnego handlu.

We wtorek rano Komisja Europejska i Rada przedstawią oświadczenie na temat urzeczywistnienia relokacji uchodźców na terenie Unii Europejskiej oraz na temat opanowania globalizacji do 2025 r. Ponadto przed głosowaniami przemówi do parlamentarzystów przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat. Po południu z kolei wiceprzewodnicząca Komisji i wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przedstawi m. in. strategię UE na rzecz Syrii oraz sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

W środę podczas uroczystego posiedzenia Parlamentu Europejskiego przemówi António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych. W popołudniowych debatach posłowie odniosą się do kwestii uprawnień i kontroli Europejskiego Banku Centralnego oraz do sytuacji transportu drogowego w Unii Europejskiej.

Poranna czwartkowa debata będzie poświęcona polityce spójności Unii Europejskiej. Posłowie dyskutować będą na temat właściwej kombinacji funduszy na rzecz regionów Europy i zapewnienia równowagi między instrumentami finansowymi a dotacjami w ramach polityki spójności UE. Ponadto omówią perspektywy pomocy technicznej w ramach polityki spójności.

Sesja plenarna zakończy się głosowaniami m. in. nad projektami rezolucji dotyczącymi przypadków łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa.

Zdjecie: © European Union 2015 – sourceEP Michel CHRISTEN

<< Wstecz