Rozpoczyna się kolejna sesja planerna Parlamentu Europejskiego

Rozpoczyna się kolejna sesja planerna Parlamentu Europejskiego

W poniedziałek 13 listopada rozpoczyna się kolejna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Podczas pierwszego dnia debat posłowie skupią się na kwestiach dotyczących typologii terytorialnych Unii Europejskiej, uznawaniu kwalifikacji zawodowych w śródlądowej żegludze śródlądowej i ochronie przybrzeżnych środowisk morskich. Swoje wystąpienie na temat prześladowania chrześcijan na świecie wygłosi wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini. Ponadto, przedstawione zostaną krótkie sprawozdania na temat wykorzystania instrumentów polityki spójności przez regiony w reakcji na zmiany demograficzne, oraz na temat planu działania w sprawie detalicznych usług finansowych.

Wtorkowe posiedzenie rozpocznie wspólne oświadczenie Rady i Komisji na temat „Paradise Papers”. W południe odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody filmowej LuxPrize,  przyznawanej od 2007 roku przez Parlament Europejski. W drugiej części dnia zostanie przedstawione wspólne oświadczenie Rady i Komisji w sprawie rządów prawa na Malcie. Następnie parlamentarzyści będą debatować o listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego i unijnej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju Afryki.

Środowe debaty rozpoczną się dyskusją na temat praworządności i demokracji w Polsce. Później Komisja i Rada przedstawią swoje oświadczenie dotyczące sytuacji osób ubiegających się o azyl, w kontekście nadchodzącej zimy. Obrady parlamentu swoim przemówieniem uświetni prezydent Republiki Słowacji Andrej Kiska, podczas tzw. uroczystego posiedzenia PE. W drugiej części dnia, tematem debat będzie wdrażanie polityki ochrony środowiska i spuścizna totalitarnej rewolucji bolszewickiej z 1917 roku. Posłowie wysłuchają również sprawozdania dotyczącego działalności Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w zeszłym roku.

Ostatni dzień sesji rozpocznie debata o stosunkach pomiędzy Unią Europejską, a Nową Zelandią. Przedmiotem dyskusji będą również przypadki łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, a także turystyczny aspekt relacji unijno-chińskich.

Zdjęcia: ©-European-Union-2015

<< Wstecz