Rezolucja o przyszłości finansów UE

Rezolucja o przyszłości finansów UE

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego przyjęła dziś rezolucję autorstwa Jana Olbrychta na temat przyszłości finansów UE. Jest ona odpowiedzią na dokument Komisji Europejskiej otwierający debatę na ten temat, który został zaprezentowany w czerwcu jako jeden z elementów dyskusji na temat przyszłego modelu Unii.

 

Jako posłowie zobowiązujemy się do walki o budżet europejski, który zapewni odpowiedni poziom finansowania unijnych polityk i programów, tak by sprostać ambicjom UE. Przyjęta rezolucja to pierwszy krok w tą stronę” – komentował po głosowaniu Jan Olbrycht.

 

Rezolucja przedstawia pierwsze stanowisko Parlamentu Europejskiego dotyczące wybranych elementów budżetu UE w następnej perspektywie finansowej po 2020 roku. Podkreśla się w mniej m.in., że nowe wyzwania nie mogą być finansowane kosztem obecnych obszarów wsparcia. Posłowie odrzucają jednoznacznie zaprezentowane przez Komisję scenariusze dla przyszłego modelu Unii, które oznaczają redukcję polityki spójności i polityki rolnej. Przyjęcie rezolucji przez cały Parlament planowane jest podczas drugiej październikowej sesji plenarnej.

<< Wstecz