Prześladowania chrześcijan w Nigerii

Prześladowania chrześcijan w Nigerii

 

W środę, 27 maja, poseł Jan Olbrycht współprowadził spotkanie z Jego Ekscelencją Olivier Dashe Doeme, biskupem Maiduguri w Nigerii. Zorganizowane w ramach grupy roboczej ds. dialogu międzywyznaniowego z ramienia grupy EPL w Parlamencie Europejskim spotkanie miało przybliżyć sytuacje prześladowanych chrześcijan w tej części Afryki.

Urodzony w 1960 roku w Nigerii, biskup Doeme sprawuje posługę kapłańską w diecezji w Borno, stanie w północno-wschodniej Nigerii. Borno, podobnie jak Yobe i Adamawa są teatrem działań terrorystów z Boko Haram. Populacja w diecezji Maiduguri, stolicy stanu Borno, to około 5 milionów osób, z czego 125 tysięcy to katolicy. Siedmiu na dziesięciu wiernych musiało opuścić Borno, a tysiące zostało zamordowanych. Społeczność cierpi z powodu ciągłej grabieży i porwań.

Według „Raportu działalności Boko Haram w katolickiej diecezji Maiduguri”, ponad 5000 katolików w północno-wschodniej Nigerii zostało zabitych i co najmniej 100 tysięcy osób zostało wysiedlonych. Ponad 350 kościołów w tej diecezji było zaatakowane, wiele z nich było zniszczone więcej niż raz. Ponad trzy czwarte obszaru Borno jest pod kontrolą Boko Haram, a 22 z 40 diecezji i ośrodków parafialnych zostały opuszczone przez kapelanów i zajęty przez terrorystów.

Nigeria to nie jedyny kraj, w którym chrześcijanie narażeni są na prześladowania. Miejsca, w których kontrole sprawują Islamscy terroryści są szczególnie niebezpieczne dla osób wyznających inną wiarę.Według raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie chrześcijanie są dyskryminowani w ponad 70 krajach świata. Według tego opracowania prześladowania dotyczą ok. 200 mln osób, zaś rocznie ginie ok. 170 tys. osób. Najtrudniejsze warunki panują w takich krajach jak Afganistan, Chińska Republika Ludowa, Korea Północna, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam i Zimbabwe. Przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie twierdzą, że obecnie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie

Poseł Jan Olbrycht jest wice-przewodniczącym grupy roboczej ds. dialogu międzywyznaniowego w ramach grupy EPL w Parlamencie Europejskim.

<< Wstecz