Z biegiem lat można łatwo zauważyć jak bardzo wzrosło zainteresowanie polityką miejską. Trend ten widoczny jest nawet, a może i przede wszystkim, w Parlamencie Europejskim, gdzie wiele aktów legislacyjnych, konferencji oraz warsztatów dedykowanych jest właśnie miastom. Duża część aktywności poświęconej urbanizacji i kwestii miejskiej skoncentrowana jest od wielu lat wokół Intergrupy URBAN.

Intergrupa URBAN powstała w 2009 roku i zrzesza ponad 80 posłów z różnych grupy politycznych w Parlamencie Europejskim. Wraz z wszystkimi, którzy działają w obszarze miast tj. ekspertami, pracownikami akademickimi, pracownikami instytucji zajmujących się polityką miejską, politykami i aktywistami organizuje wydarzenia w formie konferencji oraz seminariów, które skupiają się na najważniejszych kwestiach miejskich. Należą do nich m.in zrównoważony rozwój miast, innowacje technologiczne, ochrona klimatu, aktywizacja osób starszych czy mieszkalnictwo.

Podczas grudniowej sesji plenarnej ogłoszona została decyzja o wznowieniu prac Intergrupy w IX kadencji Parlamentu Europejskiego. Intergupa URBAN powstała w 2009 roku w PE, a jej współzałożycielem oraz przewodniczącym w poprzednich 3 kadencjach był Jan Olbrycht. „Miło mi ogłosić, że Intergrupa URBAN została powołana na kolejną, czwartą już kadencję. Cieszę się, że ponownie będę mógł współpracować z wieloma partnerami dla lepszej przyszłości europejskich miast” – skomentował w Strasbourgu decyzję PE Jan Olbrycht.