Dialog międzywyznaniowy narzędziem zwalczania ekstremizmu

Dialog międzywyznaniowy narzędziem zwalczania ekstremizmu

We wtorek 24 marca 2015 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się czwarte coroczne spotkanie poświęcone dialogowi międzywyznaniowemu. W tym roku zaplanowano dwa takie spotkania, jedno z przedstawicielami kościołów i wyznań, a drugie z przedstawicielami organizacji niewyznaniowych.

„Wzrost radykalizmu i fundamentalizmu religijnego oraz rola dialogu międzyreligijnego w promocji tolerancje i szacunku dla godności ludzkiej”  pod takim tytułem odbyły się wtorkowe debaty, w których udział wziął również poseł Jan Olbrycht, jako przewodniczący grupy roboczej ds. dialogu międzyreligijnego w ramach Grupy EPL w Parlamencie Europejskim.

Wśród zaproszonych mówców znaleźli się m.in. naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, przewodniczący Konferencji Imamów Francji Imam Hassen Chalghoumi oraz biskup pomocniczy Utrechtu, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Theodorus C.M. Hoogenboom.

W czasie spotkanie odbyły się dwie debaty, pierwsza na temat wzrostu radykalizmu i fundamentalizmu, a druga dotyczyła promocji tolerancji i szacunku dla godności ludzkiej. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Instytucji Europejskich, w tym przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz Wysoka Przedstawiciel Unii ds. Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini.

 

Drugie w tym roku spotkanie dialogu międzywyznaniowego odbędzie się w dniu 17 listopada.

<< Wstecz