880 tys. euro trafi na Śląsk

Parlament Europejski przyjął dziś w Strasburgu poprawkę do przyszłorocznego budżetu UE przyznającą 880 tys. euro na organizację Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Śląsk–Beskidy 2009.

Poprawka zgłoszona wspólnie przez śląskich eurodeputowanych Jana Olbrychta i Grażynę Staniszewską została odrzucona przez Komisję Kultury PE. Trafiła jednak na sesję plenarną Europarlamentu po tym jak przy drugim podejściu, trzy tygodnie temu, zyskała pozytywną rekomendację Komisji ds. Budżetu. Pozytywny wynik głosowania nad poprawką był wówczas sporą niespodzianką, bowiem sprzeciwiał się jej główny sprawozdawca przyszłorocznego budżetu UE, fiński liberał Kyosti Tapio Virrankoski.

Pomimo obaw towarzyszących dzisiejszemu głosowaniu udało się przekonać zdecydowaną większość eurodeputowanych z innych krajów do wsparcia tego przedsięwzięcia. „Losy tej poprawki pokazują, że przy forsowaniu spraw istotnych ważna jest konsekwencja i zdecydowanie w działaniu. Cieszę się, że Parlament Europejski w tak wymierny sposób wsparł organizację imprezy, dzięki której za kilkanaście miesięcy będziemy gościć w Polsce młodych ludzi z całej Europy” – stwierdził po głosowaniu Jan Olbrycht.

Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży (European Youth Olympic Winter Festival Śląsk-Beskidy 2009) ma zgromadzić uczestników z 45 krajów, a odbywać się będzie na początku 2009 roku w Szczyrku, Bielsku–Białej, Cieszynie, Tychach i Wiśle.

<< Wstecz